Online: Brněnské derby ženské národní házené – Draken Brno proti KNH Moravská Slavia Brno

Sport

Souboj týmů Draken Brno (tmavě modrá) a KNH Moravská Slavia Brno (sešívaná) ze dne 23.10. 2022 Foto: Lucie Burianová

Národní házená - v dnešní době téměř zapomenutý, původem ženský, kolektivní sport z roku 1905. K popularizaci tohoto typicky českého sportu přispěl v roce 2022 i seriál režisérů Suchánka a Skórky Národní házená, pozornost tato míčová hra získává každoročně i díky mezizemskému souboji Čechy proti Moravě, při kterém oba celky složené z nejlepších hráčů daného území bojují o titul. Mezi slavné osobnosti, které národní házenou hráli, patří například olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková, mistr světa v ledním hokeji Bohumil Modrý nebo světová tenisová jednička Martina Navrátilová.

Národní házená, přezdívaná také jako česká házená, se však od klasické házené, která byla poprvé popsána až v roce 1906, zásadně liší. Za každý tým v poli nalezneme 7 hráčů, a to jednoho brankáře, dva obránce a jednoho speciálního obránce - tzv. beka, a tři útočníky. Hřiště je rozděleno na tři třetiny - obrannou (ve které se smí pohybovat pouze obránci, bek a brankář), střední určenou pro všechny hráče a útočnou, do které smí vstoupit pouze útočníci. Cílem je vstřelit co nejvíce gólů za hrací dobu, tedy za dva poločasy o délce 30 minut.

Velkou odlišností oproti mezinárodní házené je také hra s míčem - hráč ho může nést pouze 2 vteřiny, poté ho musí vyhodit do vzduchu nebo odrazit od země, to však může provést jen dvakrát, takže maximální čas držení míče činí pouze 6 vteřin. Rozdílná je i velikost míče, branek, které jsou užší a vyšší, hraje se také na venkovních hřištích.

Poslední zápas podzimní části soutěže jihomoravské oblasti národní házené čeká i házenkářky z družstev Draken Brno a Klub národní házené Moravská Slavia Brno. V prvním letošním zápasu mezi těmito dvěma celky zvítězil Draken Brno v poměru 18:10 (10:5 v poločase), který navíc s pěti výhrami jasně vede tabulku. Naopak KNH Moravská Slavia Brno zaznamenala svoji první výhru až v předposledním herním zápasu proti TJ Miroslav, a to v poměru 16:15 (9:5 v poločase) a zvedla se tak z poslední pozice. Získá Moravská Slavia další výhru, nebo bude v sérii neprohraných zápasů Draken stále pokračovat? Zápasem vás provede Lucie Burianová.

Draken Brno - KNH Moravská Slavia Brno 18:14

10:5, 8:9

Poslední aktualizace 6. 11. 2022 17:03

Brněnské derby ženské národní házené - Draken Brno proti KNH Moravská Slavia Brno - ukončeno

Konec

Děkuji, že jste tento online přenos sledovali a u dalšího házenkářského zápasu NA ZDAR!

Lucie Burianová

63:00 Konec zápasu

Zápas končí v poměru 18:14.

62:20 Gól

Rychlý protiútok v podání Moravské Slavie!

Stav 18:14

61:56 Gol

Další krásný systém v podání Drakenu Brno!

54:01 Gól

Rychlý protiútok v podání Drakenu Brno přinesl gól!

Stav 17:12

(Čas zápasu 57:01)

56:02 Gól

Po krásné souhře všech útočnic dává Moravská Slavia gól!

47:40 Gól

Gól! Moravská Slavia pomalu dohání! Velmi rychlou souhrou však odpovídá i Draken, a tak se skóre navýšilo na obou stranách.

40:23 Gól

Nechytatelná střela! Draken opět skóruje!

Stav 12:6

37:12 Gól

Stav 11:6

34:00 Gól

A máme tu první gól druhé poloviny v podání Moravské Slavie!

31:26 Gól

Po krásné souhře všech útočnic střílí Draken Brno gól!

17:19 Gól

Rychlý protiútok, Draken zvyšuje náskok!

Stav 6:4

16:50 Gól

Stav 5:4

15:54 Gól

Dlouhý úsek bez gólů prolomila útočnice Moravské Slavie!

Úvodní nástup

Oba týmy po slavnostním nástupu začínají dnešní hru. Vyhazuje Moravská Slavie.

Úvodní přehled

Poslední zápas podzimní části soutěže jihomoravské oblasti národní házené čeká i házenkářky z družstev Draken Brno a Klub Národní Házené Moravská Slavia Brno. V prvním letošním zápasu mezi těmito dvěma celky zvítězil Draken Brno v poměru 18:10 (10:5 v poločase), který navíc s pěti výhrami jasně vede tabulku. Naopak KNH Moravská Slavia Brno zaznamenala svoji první výhru až v předposledním herním zápasu proti TJ Miroslav, a to v poměru 16:15 (9:5 v poločase) a zvedla se tak z poslední pozice. Získá Moravská Slavia další výhru, nebo bude v sérii neprohraných zápasů Draken stále pokračovat? Zápasem vás provede Lucie Burianová.

Mlhavé a chladné nedělní dopoledne přivítalo oba týmy na domácím hřišti Drakenu Brno. Podzimní část je již u konce, poslední zápasy sezóny bývají nejchladnější, a to se také projevilo v divácké účasti. Jak poznamenal jeden z místních - divácká účast šest, s vránami dvacet šest, byla více než trefná. To však ani jednomu z týmů nevadilo. Po rychlém a dynamickém úvodu hry vstřelila Moravská Slavila Brno první gól, to byl ovšem jediný moment, kdy tým KNH v zápase vedl. Rychlou odpovědí a dalšími góly se Draken Brno rychle dostal do vedení, a až do desáté minuty nepropustil žádný další míč do své sítě. Právě brankou Moravské Slavie na 5:2 oba týmy zahájily pětiminutový nególový úsek zápasu, a to i přes velký počet příležitostí na straně Drakenu. V šestnácté a osmnácté minutě zápasu se skóre ztenčilo na rozdíl jednoho gólu, Draken však nedal Moravské šanci a po konci první poloviny, které předcházely i dva minutové oddechové časy, odcházely hráčky do šaten za stavu 10:5 stejně, jako v zápase na začátku podzimní sezóny.

Druhá polovina nabídla spoustu krásných akcí, a to jak na stráně útoku obou družstev, tak i při bránění. Slavia i v druhém poločase nabídla divákům první gólový moment, do čtrnácté minuty však nezaskórovala ani jednou. To však zlomil oddechový čas, za pět minut se skóre posunulo o pět branek, čtyři na straně sešívaných a jedna přesná rána Drakenu. I v posledních minutách předváděla brankářska Moravské Slavie neskutečné výkony, díky kterým nakonec výsledek dopadl pouze čtyřgólovým náskokem Drakenu Brno. Konečné skóre zápasu 18:14 pro domácí.