Zápas dvou rozdílných poločasů ovládli Severočeši

Sport

ADAX INVEST Aréna před začátkem utkání. Foto: Jakub Řehoř

Brno - V 24. kole české Fortuna ligy se utkala brněnská Zbrojovka s Jabloncem. V prvním poločase svým skvělým výkonem šahalo Brno po všech třech bodech. Ve 40. minutě ho poslal do vedení Wale Musa Alli. V druhém poločase ale tahali brněnští za kratší. 47. minutě srovnával na 1:1 Jan Chramosta a v 67. minutě zvrátil průběh utkání gólem Jakub Považanec a tři body tedy nakonec shrábl Jablonec.

Oba týmy zvolily rozdílné útočné strategie. Zbrojovka Brno se snažila pronikat po stranách a posílat centry do pokutového území, zatímco Jablonec kombinoval přes střed. K prvnímu střeleckému pokusu se dostali jablonečtí. Pavel Šulc pronikl do vápna, jeho střela ale mířila doprostřed brány, kde stál připravený domácí brankář Martin Berkovec.

Jablonec potom začal hodně kazit v rozehrávce. „V prvním poločase se nám vůbec nedařila kombinace. Všechny akce, které měla Zbrojovka, jsme jim vytvořili my vlastními chybami,“ řekl na tiskové konferenci trenér hostů David Horejš. Ve 14. minutě po obrovské chybě stopera Jana Krále mířil Řezníček na bránu. Jeho střela mířila pouze do tyče. V další vyložené šanci se Jakub Řezníček ocitl v 17. minutě po přihrávce Jakuba Šurala. Tentokrát jeho pokus fantasticky zneškodnil jablonecký gólman Jan Hanuš. „Doufáme, že si dneska Řezníček vybral svůj zápas bez vstřeleného gólu a příště opět bude skórovat. Tým je postavený na něm a počítáme s tím, že bude dávat góly,“ uvedl po zápase brněnský záložník Jiří Texl.

Další chyba v rozehrávce přišla v 32. minutě, kdy Jan Chramosta odevzdal soupeři balón ve středovém kruhu a  vyslal do zakončení Martina Ševčíka. Jeho rána však letěla mimo.

Ve 40. minutě po přizvednutém balónu Michala Ševčíka hlavou uklidil míč do brány Wale Musa Alli a domácí vedli 1:0. Asi všechny nás překvapilo, že Alli skóroval právě hlavou. Měl tam určitě lepší příležitosti, které mohli skončit gólem,“ sdělil na pozápasové tiskové konferenci trenér Zbrojovky Richard Dostálek. Jablonec mohl rychle odpovědět na inkasovaný gól, Jan Chramosta ale svojí umístěnou ránu nezacílil přesně.

Do druhého poločasu vlétl Jablonec na Zbrojovku a ta to neustála. Trenéru Horejšovi vyšlo poločasové střídání, kdy poslal do hry Vladimira Jovoviće za Martina Surzyna. „Vladimir přinesl do naší hry nový impuls, který zavelel k obratu dnešního utkání,“ chválil svého svěřence po zápase Horejš.

Jovović si v 47. minutě připsal asistenci na vyrovnávacím gólu. Z pravého kraje poslal míč pod sebe do pokutového území, kde se nacházel Jan Chramosta a ten už neomylně trefil levý dolní roh brněnské branky. „Dneska jsem se necítil fit, proto jsem začínal na střídačce. Chtěl jsem do těch 45 minut dát sto procent a to se mi podařilo,“ konstatoval na tiskové konferenci jablonecký křídelník Vladimir Jovović.

Hosté dokonali obrat v 67. minutě po kombinaci s Václavem Sejkem se Jakub Považanec opřel do balónu a trefil pravý horní roh brány. V samotném závěru utkání měla Zbrojovka největší šanci srovnat. Adam Fousek utekl po straně jablonecké obraně a přihrál míč do vápna Allimu. S jeho nepříliš povedeným zakončení si ale brankář Jan Hanuš lehce poradil.

S výsledkem byl jednoznačně nespokojen trenér domácích. „Zápas jsme nezvládli kvůli neproměňování šancí v první půli. Ze spousty šancí se nám podařilo skórovat pouze jednou. Jsem zklamaný, že jsme prohráli další domácí zápas,“ řekl Dostálek.

Trenér hostů vítězství uvítal, ale nechce zůstat pouze při něm. „Nechci, aby došlo k nějakému uspokojení. Před sezónou jsme si dali určitý cíl a ten stále neplníme. Po reprezentační pauze musíme navázat na své předchozí výkon a dokončit, co jsme začali,“ uvedl Horejš.

Po dnešní prohře zůstává Zbrojovka Brno na 12. místě ligové tabulky a už pět zápasů čeká na výhru. Po reprezentační pauze ji čeká velmi těžký zápas proti Spartě Praha. Jablonec naopak zvítězil potřetí v řadě a posunul se na 9. místo v tabulce. Vítěznou šňůru bude chtít prodloužit v dalším kole doma proti Pardubicím.

FC Zbrojovka Brno - FK Jablonec 1-2

Góly

Domácí: Alli 40.

Hosté: Chramosta 47., Považanec 67.

Sestavy

Domácí: Berkovec – Hrabina, Šural, Tijani, Divíšek (Granečný 71.) – Texl (Hlavica 85.), Falta – Alli, Ševčík (Rogožan 71.), Nečas (Fousek 71.) – Řezníček (C)

Hosté: Hanuš – Souček, Král, Martinec, Polidar (Černák 90. +4) – Šulc, Považanec , Hübschman (C), Surzyn (Jovović 46.) – Sejk (Štěpánek 90. +2), Chramosta (Ikaunieks 86.)

Náhradníci

Domácí: Hlavica, Rogožan, Fousek, Štěrba, Granečný, Hladík, Blecha, Koželuh, Hrubý

Hosté: Surovčík, Štěpánek, Ikaunieks, Heidenreich, Jovović, Akpudje, Černák