Nejhlučnější hokejový zápas české historie aneb studenti obsadili Rondo

Univerzita

Puk při slavnostním buly společně vhodili rektoři obou univerzit. Foto: Petra Běnková

Brno - Hokejové derby mezi MUNI a VUT se stalo nejhlučnější sportovní událostí v české historii. Arena burácela pod náporem studentů, kteří vytvořili hluk o síle 118 decibelů. Při zápase nebyla nouze o skandování a podporování obou týmů. Univerzitní hokej zase bavil.

PŘIPRAVTE SI HLASIVKY, UDĚLÁME BORDEL

„VUT! VUT!“ skandují červení z VUT skoro půl hodinu před začátkem utkání, máchají obrovitými prapory a někteří z nich dokonce troubí na trubku. Fanoušci Masaryčky v modrém si své hlasivky šetří až na utkání.

K akci je vyburcuje až moderátor. „Pojďme udělat bordel!“ volá. Arena mu odpovídá skandováním a tleskáním.

„Je tady někdo, kdo fandí VUT?“ ptá se moderátor. „Anooo!“ nese se z tribun červených.

„Je tady někdo, kdo fandí Masaryčce?“ zkouší probudit doposud ospalé fanoušky MUNI. Randál, který vytváří, naznačuje, že se mu to povedlo.

Následně přichází na ledovou plochu rektoři obou univerzit. „Věřím, že jsme přišli vyhrát a hlavně, že si užijete nejúžasnější atmosféru sportovního utkání roku. Ať se to dneska podaří!“ přeje studentům rektor VUT Ladislav Janíček.

„Po roce se naše město zase zaplavilo červenými a modrými barvami a čeká nás souboj univerzit. Vyprodali jste Rondo! Dnes večer vyhraje sport, hokej a pohár si odnese Masarykova univerzita!“ věří ve vítězství rektor Masaryčky Martin Bareš.

1. třetina – VUT NENÍ VYSOKÁ!

„MUNI! MUNI!“ skandují fanoušci Masaryčky.

„Jedem! Jedem!“ povzbuzují svůj tým technici, jejichž pokřik se brzy mění na: „My chceme gól!“

Jako na povel se červení ženou do útoku. Po buly v útočném pásmu přihrává do nebezpečného prostoru před brankou Masaryčky útočník VUT Ondřej Šišma a po zmatku v Králově brankovišti posílá puk do odkryté klece. 1:0 pro VUT

„Masaryčka!“ podporují zkoprnělí studenti svůj tým.

„Ještě jeden!“ dožadují se přídavku podporovatelé VUT.

Ten však nepřichází. Místo toho se hala raduje z bodyčeků a vypíchnutých puků při napadání. Zvýšená tvrdost posílá na trestnou lavici nejprve Štěpána Kučeru z Masaryčky a o minutu později Jana Gonose z VUT. Hra ve čtyřech sedí více MUNI, která kombinuje ve svém útočném pásmu. Štěpán Zlatnický v bráně VUT však změnu skóre nepřipouští.

Druhá polovina třetiny příliš šancí nenabízí. Fanoušci se přesto baví a skandují: „MUNI“ „VUT!“ popřípadě popěvují: „VUT není vysoká!“ Atmosféra se nese v přátelském duchu a mezi oběma tábory nedochází k výraznějším sporům.

„Bylo to náročnější, než jsme čekali. VUT rychle bruslí, všude je brzo a led je taky těžký. Hrajeme zbytečně složitě, musíme to zjednodušit,“ přibližuje své dojmy z prvního dějství Matěj Drlík z Masaryčky.

2. TŘETINA – JAKUBEC VERSUS ZLATNICKÝ

Druhá třetina nabízí otevřenější hokej s více šancemi. Stále však platí, že se dění na ledě nevyrovná atmosféře v hledišti.

„Pojďme udělat největší rámus!“ hecuje publikum moderátor. Hala mu odpovídá hlukem, který podle oficiálního měření dosahuje síly 118 decibelů. Z letošního derby se stává nejhlučnější sportovní událost, která kdy v Česku byla!

V polovině zápasu se do obrovské šance dostává Tadeáš Jakubec z MUNI, ale Zlatnického lapačka opět čaruje a brání Jakubcovi v dorážce do odkryté sítě. Hráči VUT na šanci soupeře odpovídají přečíslením dva na jednoho, to však vykrývá Filip Král.

Necelou minutu před koncem třetiny má svou další šanci v úniku dva na jednoho Tadeáš Jakubec, slabá střela po těžkém zpracování však Zlatnického ohrozit nemůže.

„Druhá třetina od nás byla horší, soupeř měl přečíslení. Nesmíme přestat hrát, musíme hrát náš hokej. Je tady horko, potíme se. Uvítal bych trošku více podpory od fanoušků VUT,“ zhodnotil druhou třetinu Filip Cekr z VUT.

3. TŘETINA – ZLATÝ HŘEB VEČERA

Ani ne minutu po začátku třetího dějství si počíná nedovoleně Martin Jaroš z VUT. „My chceme gól!“ vidí svou šanci na srovnání fanoušci modrých. Na rozdíl od přechozích přesilovek se drží na puku a hrají většinu času v útočném pásmu. Ke změně skóre však nedochází.

Zvýšená aktivita Masaryčky nese své plody a na trestnou lavici se brzy chystá Peter Pejkovič. „My chceme gól!“ dožadují se opět fanoušci srovnání.

Přináší jim ho Jan Gonos, který pohotově využívá příznivého odrazu puku o mantinel, zvedá diváky ze sedaček a vyrovnává skóre. 1:1

„Ještě jeden!“ skandují studenti Masaryčky. Tým se snaží jejich přání splnit a dostává svého soupeře pod tlak. Následujících pár minut MUNI zažívá nejlepší pasáž zápasu, techniky drží ve hře neuvěřitelný postřeh gólmana Zlatnického.

„Masaryčka!“ ženou svůj tým kupředu příznivci MUNI.

„VUT!“ nezůstávají pozadu technici.

Ke konci zápasu mají šance oba týmy a jde jen o to, kdo je využije. Dvě a půl minuty před sirénou nachází skulinku v obraně MUNI Richard Rogoznik a přihrává před prázdnou branku Matyáši Polejovi, který se v obrovské šanci nemýlí a přivádí červené do extáze. 2:1 pro VUT

Masaryčka se s aktuálním stavem nedokáže smířit, bere si oddechový čas a odvolává brankáře. 47 sekund před koncem se ocitá v obrovské příležitosti Jan Gonos, stopku k vyrovnání mu však vystavuje famózní Zlatnický. Definitivní ukončení nadějí modrých přináší Richard Orsech z VUT, který 32 sekund před koncem posílá puk do odkryté branky Masaryčky. 3:1 pro VUT