Ostravská univerzita v hokejovém derby zdolala Vysokou školu Báňskou 7:5

Sport

Ostravská univerzita v hokejovém derby zdolala Vysokou školu Báňskou 7:5 GALERIE collections

Ostrava - Vítězství Ostravské univerzity 7:5 sledovali fanoušci v téměř vyprodané Ostravar Aréně. Obrat pečetil dvěma góly v závěru utkání Marek Kovalski. Hokejisté Ostravské univerzity tak vrátili Vysoké škole Báňské porážku z minulého ročníku a pozvedli tak nad hlavy pohár pro vítěze.

Ostravské derby začalo s půlhodinovým zpožděním a na hrací ploše se na obou stranách dlouhé čekání v útrobách stadionu projevilo, kdy se na ledě oba týmy dostávaly do tempa velmi těžko. První větší šanci zápasu měl na své holi Urban z Vysoké školy Báňské (VŠB), který však zcela sám před bránou Ostravské univerzity (OU) nevyzrál na Šemberu. V čase 3:57 viděli fanoušci ve vyprodané Ostravar Aréně první gól utkání, když se po přihrávce Viliama Béreše dostal k puku Vojtěch Ševěček a povedenou střelou z levého kruhu prostřelil puk mezi betony Šembery a poslal VŠB do vedení 1:0. Po úvodním gólu se hra vyrovnala a žádný z týmu se nedostal do vyložené šance. Pět minut před koncem první periody se ke střele odhodlal Siner, ale jeho střelu zastavila tyč brány Ostravské univerzity. Tyč zvonila taky na opačné straně kluziště, když se do obrovské šance na vyrovnání dostal Dominik Moravčík, který si povedenou kličkou kolem obránce našel cestu až před Moryse, jeho pokus o blafák do forhendu však za záda brankáře VŠB neprošel. První třetina se dohrávala za skvělé kulisy ostravských fanoušků a do kabin nakonec šli hokejisté VŠB s vedením 1:0.

Do druhé třetiny vstoupily oba celky opatrně a ani jeden z týmů si nedokázal vytvořit větší šanci na vstřelení branky. Na ledové ploše se taky přitvrdilo, když na obou stranách došlo na hru v početní převaze. A pravě z přesilové hry padl druhý gól utkání, když se v čase 28:01 dostal k puku na modré čáře Jakub Baca z VŠB a střelou mezi hráči a následně i betony Šembery poslal ,,Báňskou" do vedení 2:0. A spustily se brankové hody. Netrvalo to ani dvě minuty a radoval se rovněž tábor fanoušků Ostravské univerzity. Marek Revaj vyhrál vhazování v útočném pásmu a puk se dostal na modrou čáru k Adamovi Spurnému, který střelou nad lapačku Moryse upravil skóre utkání na 2:1. Když už se zdálo, že se poženou hráči OSU za vyrovnáním, Bernát v samostatném úniku fauloval Vašenku a rozhodčí nařídil trestné střílení. To s velkým přehledem dokázal Jan Vašenka proměnit a VŠB vedla už 3:1. Jestli se někteří fanoušci věnovali rozjíždějící se mexické vlně, museli litovat. Moravčík uvolnil na mezikruží Jakuba Gebauera, který střelou nad vyrážečkou Moryse rozvlnil síť hostující brány podruhé a na světelné tabuli svítilo skóre 3:2. VŠB doplatila v druhé třetina na svou nedisciplinovanost. Té také hokejisté Ostravské univerzity dokázali využít, když se v čase 38:40 dostal k odraženému puku od mantinelu Jan Bernát a střelou z první do horního růžku Morysovy brány vyrovnal stav utkání na 3:3, který vydržel až do konce druhé dvacetiminutovky.

Před třetí třetinou uctili fanoušci v hale památku ostravské zpěvačce Haně Zagorové. A hned v úvodu třetiny se znovu měnilo skóre. Už se zdálo, že vystřelí Jan Vašenka, ten však ještě zvolil přihrávku na volného Kryštofa Kadulu, který přes vyjetého Šemberu neměl problém dostat puk do odkryté brány Ostravské univerzity a vrátil vedení 3:4 na stranu VŠB. Hlasité, mnohdy až hanlivé nadávky tábora OSU hnaly jejich hokejisty za vyrovnáním. A na vyrovnání nečekali dlouho, když se v čase 47:53 prosadil střelou do odkryté brány Adam Beránek po křižné přihrávce od Adama Spurného. Po vyloučení Jakuba Bacy měla domácí OSU výhodu přesilové hry. Bojovnost a lepší disciplína se domácím vyplatila a šli do vedení 5:4. Brankář Morys se vrhnul pro puk před brankovištěm, který mu ale vypadl a odrazil se k volnému Jakubovi Gebauerovi, který se z levého kruhu střelou do prázdné brány nemýlil. Jestliže něco chtěli fanoušci před i během utkání, byly to vstřelené góly, kterých se dočkali. V pořadí desátý gól, znamenající navýšení vedení Ostravské univerzity na 6:4, dokázal vstřelit v čase 53:48 Marek Kovalski, který potvrdil dominanci OSU v třetí třetině střelou ke vzdálenější tyči Morysovy brány. Tři minuty před koncem měli v početní převaze šanci na snížení skóre taky hokejisté VŠB. A když svítil na kostce nad ledovou plochou čas 57:59 radoval se tábor fanoušků VŠB. David Gřesík dostal na pravém kruhu puk zpoza brány od Davida Sysaly a střelou z první mezi betony upravil skóre utkání na 6:5. Gólem do prázdné brány pak deset vteřin před koncem utkání pečetil vítězství OSU 7:5 Marek Kovalski. Ostravská univerzita tak dokázala vrátit Vysoké škole Báňské porážku z minulého roku a na domácím ledě mohli pozvednout vítězný pohár.

A jak hodnotili Ostravské derby fanoušci? „Organizace celé akce byla skvělá, do haly dorazilo hodně lidí. Úroveň hokeje se mi líbila, padlo dvanáct gólu, což bych před utkáním nečekala. Jsem ráda, že nakonec OSU vyhrála. Teď to půjdeme s kamarády oslavit,“ hodnotila průběh zápasu fanynka Ostravské univerzity Amálie Mynářová. Fanoušek Vysoké školy Báňské Eliáš Hon hodnotil, i přes porážku své univerzity, utkání pozitivně. „Atmosféra byla po celý zápas skvělá, oba fanouškovské tábory se navzájem přeřvávaly a vytvořili jsme tak dobrou kulisu. Úroveň zápasu byla velmi dobrá, šlo vidět, že se hráči před vyprodanou halou chtěli předvést. Celkově to organizátoři zvládli na jedničku a já jsem rád, že jsem mohl hráčům VŠB fandit. Všichni jsme si to i přes prohru užili,“ řekl. Sára Kovaříková se utkání zúčastnila letos poprvé. Přišla fandit Vysoké škole Báňské, kde od září studuje. „Předčilo to moje očekávání, nečekala jsem, že tady přijde tolik lidí. Kluci se snažili a nechali na hřišti vše, bohužel ale prohráli,“ sdělila. Daleko lepší pocity měla Alexandra Klimšová, která je hrdou fanynkou Ostravské univerzity. „Ze začátku se mi moc hra nelíbila, po vyrovnání na 3:3 a dalších gólech to už byla výborná atmosféra a výborný hokej. Nejvíc se mi líbil samotný závěr zápasu, kdy všichni fanoušci OSU stáli a skandovali. Jsem ráda, že kluci utkání vyhráli a můžeme tak slavit,“ uzavřela s úsměvem.

Ostravská univerzita - Vysoká škola Báňská 7:5 (0:1, 3:2, 4:2)

Góly a nahrávky: 30. Spurný (Revaj), 34. Gebauer (Moravčík), 39. Bernát (Spurný), 48. Beránek (Spurný), 53. Gebauer, 54. Kovalski (Zapletal), 60. Kovalski – 4. Ševěček (Béreš, Kafka), 29. Baca (Vašenka, Kafka), 31. Vašenka (TS), 41. Kadula (Vašenka), 58. Gřesík (Sysala)

Ostravská univerzita: Šembera (Halouzka) – Zapletal, Pachula, Hrček, Spurný, Hudec, Ovčaří, Smička, R. Dvořák – Kovalski, Beránek, Moravčík – Slezák, Gebauer, Revaj – Zajíc, Bernát, Tomsa – Byčkov, Kriščák, Adamczyk – Burýšek
Trenér: Michal Sebera

Vysoká škola Báňská TU: Morys (Mahla) – Baca, Thiel, Ševěček, Janiczek, M. Dvořák, Már, Siner, Černý, Vaněčková – Vašenka, Kadula, Kafka – Béreš, Sysala, Gřesík – Dýrr, Miklér, Gelnar – Kosina, Říhošek, Urban – Peluha
Trenér: Roman Vála

Rozhodčí: Lukáš Janda, Michal Hranoš – Filip Návrat, Ondřej Veselý
Diváci: 8 504

Ohlasy trenérů:

Adam Motyka (Ostravská univerzita): „Dnešní utkání hodnotím velmi dobře, i když byl konec velmi nervózní, ale kluci si s tím poradili skvěle. Hráli jsme zodpovědně, hráči se tlačili dopředu a ukázali velkou bojovnost. Ukázalo se, že jsme nakonec měli více sil a jsem rád, že se nám podařilo zvítězit a mohli jsme tak potěšit naše fanoušky. Atmosféra v hale byla vynikající, za což všem lidem v hale děkuji.“

Roman Vala (Vysoká škola Báňská): „Utkání se muselo líbit hlavně divákům a pořadatelům, protože padlo hodně gólů. Atmosféra v hale byla skvělá a věřím, že si to užili i hráči. Několikrát jsme vedli, ale i přesto jsme nedokázali vyhrát. Taky nás srazila nedisciplinovanost, když jsme soupeře dostali do pohody a ti už dokázali utkání dotáhnout do vítězného konce. Kdybychom v závěru utkání dokázali využít šance, které jsme měli, mohli jsme pomýšlet nad vyrovnáním. Takto byl soupeř o dva góly lepší a zaslouženě zvítězil.“