Sparta porazila brněnskou Zbrojovku a stále živí šanci na titul

Sport

Atmosféra před začátkem zápasu. Foto: Jakub Řehoř

Praha - Po reprezentační pauze se na scénu opět vrátil ligový fotbal. Sparta Praha doma hostila Zbrojovku Brno. I přesto, že se do vedení dostali hosté, dokázala Sparta průběh zápasu otočit a stále tak drží krok se Slavií v boji o ligový titul. V zápase nechyběly krásné akce a góly, ale i potyčky a chyby rozhodčích.

Sparta byla jasným favoritem utkání a stejně tak do něj i vstoupila. Od úvodního výkopu domácí dominovali na balónu a kontrolovali hru. K první střele na bránu se dostali v deváté minutě. Tomáš Wiesner však po centru Lukáše Haraslína nepřesně trefil míč, a tak jej lehce chytil brankář hostů Martin Berkovec. Byla to nakonec Zbrojovka, která proměnila svou první vážnou šanci v utkání a šla do vedení. Po nadzvednutém balónu od Šimona Falty se ve vápně nejlépe zorientoval brněnský snajpr Jakub Řezníček, který přidal další gól do své letošní sbírky.

Rychlý obrat

Sparta se nenechala zastrašit. Naopak bleskurychle odpověděla. Od rohového praporku poslal ve dvacáté minutě do vápna míč Kaan Kairinen a nejvyšším hráčem na hřišti, který hlavou umístil balón do sítě, byl brněnský odchovanec Ladislav Krejčí a bylo opět srovnáno. „Jsem rád za to, že jsme ukázali charakter a dokázali jsme se po inkasovaném gólu rychle vzpamatovat. V Brně jsem toho spoustu prožil a mám k němu silný vztah, proto jsem branku příliš neslavil,“ řekl na tiskové konferenci kapitán pražské Sparty Ladislav Krejčí.

Remízový stav ale nevydržel dlouho. Už ve 24. minutě po krásném centru z kopačky Asgera Sørensena, dostal balón znovu za Berkovcova záda Jan Kuchta a Sparta vedla 2:1.

Zbrojovka se ale nevzdala. Ve 26. minutě se k míči v  pokutovém území po chybě Martina Vitíka dostal Wale Musa Alli. Svou střelou trefil pouze levou tyč sparťanské branky.

Ruka, nebo obličej?

V 39. minutě mohla Sparta jít do dvoubrankového náskoku. Haraslín šikovně unikl bránícímu hráči a předal míč Kuchtovi, který ve vápně ještě poslal Tomáše Čvančaru do vyložené šance, ten však ve skluzu netrefil míč napoprvé do odkryté branky. S velkou dávkou štěstí se od něj ale odrazil za brankovou čáru.

Do hry vstoupil videorozhodčí a akci nakonec neuznal kvůli tomu, že Čvančara hrál míč rukou, kterou si bránil obličej. Rozhodčí ale vyhodnotili situaci špatně a neuznali tak regulérní gól. „Žádný záběr nepotvrdil, že Čvančara nezahrál balón rukou. Zároveň jsme neměli žádný záběr, který by to potvrdil,“ vyjádřil se po zápase hlavní rozhodčí Marek Radina.

Rozhodčí opět chybovali

Sparta v druhém poločase navázala tam, kde v prvním skončila. Už v 49. minutě navýšila své vedení na 3:1. Centrovaný balón Ladislava Krejčího propadl až na zadní tyč, kde jej hlavou uklidil do brány Tomáš Wiesner. Tady ale rozhodčí udělali další velkou chybu. Míč před Wiesnerem tečoval Čvančara, který se nacházel v ofsajdu, a gól tak platit neměl.

V 66. minutě se akrobaticky snažil zakončit střídající Martin Minchev. I přesto, že se mu střela nepovedla, byl odměněn bouřlivým potleskem fanoušků.

Sparta potom začala hrát úsporněji a hlavně se snažila držet vedení a nepustit Zbrojovku do žádné větší akce. To se jí povedlo a na Letné zůstali všechny tři body.

Spokojenost na obou stranách

I přes nepříznivý výsledek byl trenér hostů Richard Dostálek na tiskové konferenci v celku spokojený. „Měli jsme plán držet soupeře co nejdál od naší branky. To se nám příliš nepovedlo, od začátku utkání jsme byli pod tlakem. Jsem moc rád za povedenou akci, ze které se nám podařilo vstřelit úvodní gól. Chyby u prvního a druhého inkasovaného gólu nás však stály zápas. Hráči předvedli dobrý výkon, který ale na body nestačil. Teď se musíme soustředit na nadcházející zápasy,“ zhodnotil utkání po zápase Dostálek.

Trenér domácí Sparty s hrou svých svěřenců úplně spokojený nebyl, ale vítězství pro něj bylo důležité. „Tento zápas určitě nepatří k našim nejlepším v sezóně. Nedařily se nám určité věci jak v defenzivě, tak ofenzivě. Cením si mentality hráčů a jak jsme jako tým dokázali odpovědět na gól Zbrojovky a otočit vývoj utkání. Dnešní výhra je důležitá a my se koukáme stále dopředu a chceme pokračovat v cestě, kterou jsme si vytyčili. Teď se musíme plně koncentrovat na další zápasy,“ uvedl po zápase trenér domácích Brian Priske.

Sparta Praha drží neuvěřitelnou devítizápasovou šňůru vítězství. V lize se aktuálně nachází na druhém místě tabulky a má stejně bodů jako první Slavie. Už ve středu ji čeká semifinálový zápas českého MOL Cupu proti Českým Budějovicím a v neděli pak další ligový zápas v Pardubicích. Zbrojovka Brno se naopak nachází na 12. místě ligové tabulky, šest zápasů za sebou nevyhrálo a bojuje o záchranu. Klíčové body bude moci získat v nadcházejícím domácím utkání v sobotu proti Hradci Králové.

AC Sparta Praha - FC Zbrojovka Brno 3-1

Góly

Domácí: Krejčí 20., Kuchta 24,, Wiesner 49.

Hosté: Řezníček 17.

Sestavy

Domácí:  Kovář – Vitík, Sorensen, Krejčí (C) – Wiesner (Mejdr 82.), Sadílek, Kairinen (Laci 71.), Zelený – Čvančara (Jankto 71.), Kuchta (Mabil 82.), Haraslín (Minchev 56. )

Hosté:  Berkovec – Hrabina, Šural, Hlavica, Granečný – Texl, Falta – Alli, Ševčík (Fousek 71.), Divíšek (Rogožan 85.) – Řezníček (C)

Náhradníci

Domácí:  Daněk, Heča, Hojer, Jankto, Laci, Mabil, Mejdr, Minchev, Panák, Pavelka, Vorel

Hosté:  Blecha, Fousek, Hladík, Hrubý, Matejov, Nečas, Rogožan, Štěrba