Brněnští basketbalisté vstoupili do ligového ročníku vítězně

Sport

Rozhodčí zahajuje utkání s pražskou Slavií. Foto: Jiří Kostka

Brno - Basketbalisté Basketu Brno porazili na domácí palubovce pražskou Slavii. V překvapivě vyrovnaném zápase nakonec potvrdili roli favorita a nováčka soutěže porazili 92:79. Do nové sezony tak Brňané vkročili vítězně.

Kvůli zranění jednoho z rozhodčích hrozilo, že zápas začne s menším zpožděním. Nakonec ale utkání před zraky šesti set diváků začalo včas, i když netradičně pod dohledem pouze dvou rozhodčích.

Oběma týmům se zpočátku dařilo prosazovat přes obranu svých soupeřů a první minuty hry tak měly rychlý spád. Na začátku třetí minuty šlo Brno po trojkách Viktora Půlpána a Kamerona Chatmana do drobného vedení. Hosté ale dokázali pětibodovou ztrátu rychle smazat. Právě nová posila Brňanů Chatman dělal obraně Slavie velké problémy a donutil tak trenéra hostí Petra Beneše vzít si už po pěti minutách hry oddechový čas. Domácí ale brzdila nedisciplinovanost. Svému soupeři darovali spoustu trestných hodů a dovolili mu tak držet krok. Po šesti minutách hry se Pražané dokonce dostali do těsného vedení. Bodově plodná čtvrtina nakonec skončila těsným vedením Brna 27:24.

Do druhé desetiminutovky vstoupila Slavie svižným tempem a rychlým ziskem pěti bodů se opět ujala vedení. Domácí si ale rychle dokázali vzít hru zpět pod svou kontrolu. Hostům se poté přestala dařit střelba z dálky, na což domácí dokázali reagovat rychlými protiútoky. To donutilo trenéra Slavie sáhnout už ke svému druhému timeoutu. Minutu před koncem prvního poločasu šli domácí poprvé do desetibodového vedení. Po poločase tak na světelné tabuli svítil stav 51:41.

Do druhého dějství vstoupili mnohem lépe hosté, kteří se už po čtyřech minutách dokázali dostat zpátky na rozdíl jediného bodu. Obzvlášť slovenský rozehrávač Pražanů Robert Rožánek dělal brněnské obraně velké starosti. Domácí ale opět zabrali a po několika rychlých trojkách byl rozdíl zase dvouciferný.

Do poslední čtvrtiny vstoupili opět lépe tým z Prahy. Brno ale podržel skvěle hrající Chatman a rozdíl se tak stále pohyboval okolo deseti bodů. Pak se tempo hry na několik minut zadrhlo. Pět minut před koncem zápasu se domácí několikrát po sobě prosadili a navýšili svůj náskok na patnáct bodů. Tři minuty před koncem sice musel hřiště kvůli páté osobní chyby opustit kapitán Brňanů Jakub Krakovič, na zbytku utkání to ale už nic nezměnilo. Basketbalisté Slavie dokázali ztrátu pouze zkorigovat na konečných 92:79.

„Dvacet obdržených bodů po našich ztrátách je velké číslo, na tom určitě musíme zapracovat. Druhá věc je obranný doskok a komunikace v obraně. Ta dnes nebyla dobrá. Velký kredit Slavii, hrála bez bázně a hany, neměla co ztratit. My musíme být konzistentnější na obraném doskoku a v obraně, pak budeme mít šanci vyhrát i v dalších utkáních,“ uvedl po zápase trenér domácích Lubomír Růžička. „Hráli jsme jako tým dobře, i když jsme udělali v utkání mnoho chyb, především v obraně. Já jsem rád za svůj osobní výkon, ale je to hlavně práce týmu a spoluhráčů, kteří mi dobře přihrávali,“ doplnil nejlepší brněnský střelec Kameron Chatman, který se svými třiadvaceti body uvedl v týmu velice dobře.

„V první řadě gratuluji domácím, kteří byli celý zápas o pár bodů před námi. Byla vidět naše nezkušenost. Máme jiný typ hráčů než domácí, což nás stálo spoustu bodů z vymezeného území. Nehráli jsme úplně špatně, ale myslím, že jsme mohli dopadnout i o něco lépe. Výsledek je pro nás celkem slušný, máme jiné cíle než domácí,“ hodnotil zápas trenér pražské Slavie Petr Beneš. „Domácí si výhru zasloužili. My jsme celý čas jen dotahovali. Ve třetí čtvrtině to vypadalo, že se dokážeme dotáhnout, ale nakonec rozhodli zkušenosti a fyzičnost Brna,“ dodal Róbert Rožánek, který si zapsal dvacet tři bodů a byl tak nejlepším střelcem hostů.

Příští zápas čeká basketbalisty Brna 9. října, kdy doma přivítají tým NH Ostrava. Slavie Praha odehraje svůj druhý zápas v nejvyšší soutěži už 5. října, kdy se ve své hale v pražských Vršovicích střetne s týmem Olomoucka.