Brno podlehlo Kolínu v prodloužení. Ztrácí tím první místo v tabulce

Sport

Brněnský rozehrávač Viktor Půlpán v nájezdu do koše. Foto: Jan Russnák

Brno - Mužský tým Basket Brno, který si dlouhodobě držel první místo tabulky v nadstavbové skupině A1 Kooperativa Národní basketbalové lize, se kvůli středeční prohře nad Kolínem posunul na druhou příčku. I přes nové brněnské posily Brno nestačilo na Kolín a prohrálo v prodloužení o sedm bodů.

Začátek zápasu vypadal jednoznačně, kdy Brno vedlo po prvních pěti minutách hry o dvanáct bodů. Kolín se však brzy vzpamatoval a po první čtvrtině vedlo Brno pouze o jeden bod. V poločase Kolín odskočil na rozdíl pěti bodů 41:46. „Do zápasu jsme vstoupili dobře, s dobrou energií. Odskočili jsme na osm, deset bodů, ale pak jsme nechali Kolín dostat se do zápasu,“ zhodnotil první poločas rozehrávač Basketu Brno Viktor Půlpán.

Po celou dobu druhého poločasu si Kolín udržoval malý náskok, ale na větší rozdíl nedosáhl. Necelé tři minuty před koncem utkání srovnal Šimon Puršl a vzápětí Danilo Djuricic poslal svým košem Brno do vedení 79:77. Po zdařilém útoku Kolína prohrávalo 15 vteřin před koncem základní hrací doby Brno o tři body. S tím však nesouhlasil Kameron Chatman, který proměnil těžkou tříbodovou střelu a za stavu 82:82 poslal utkání do prodloužení.

V nastavovaném čase pěti minut rozhodl kolínský hráč Ondřej Šiška, kterému se celý zápas střelecky nedařilo. „Nejsem už úplně nejmladší, ale tu soutěž už hraju nějaký pátek, takže jsem zachoval klidnou hlavu a věřil jsem, že v prodloužení to padne,“ řekl po zápase kolínský hráč Ondřej Šiška. Právě on byl klíčovou postavou v prodloužení, kdy proměnil tři trojky a vzápětí čtvrtou dal kolínský pivot Jakub Petráš. Především toto byly faktory, kvůli kterým nakonec Brno prohrálo 95:102.

Kolín přijel do Brna bez Džiukase Slavinskase a Jana Křivánka, kteří jsou nemocní. Naopak Brno má v kádru dva nové hráče. Amerického pivota Andrewa Smitha a Jamesa Kárnika, Čecho-Kanaďana, který se nově objevil i v českém národním týmu. Ten si však po dvou minutách hry udělal tři osobní chyby a byl nucen střídat. „Zápas beru zcela na sebe. Za tuto prohru jsem zodpovědný já, protože se mi nepodařilo za jeden trénink, co jsme měli včera, zakomponovat dva nové hráče,“ okomentoval dnešní prohru hlavní trenér Basketu Brno Lubomír Růžička. Dalším problémem brněnského týmu byl doskok. „Když nedoskočíme balón, tak to nejde. Není to první zápas, kdy jsme nebyli schopni doskočit,“ řekl Viktor Půlpán. Naopak toto byla jedna z příčin, díky kterým dokázal Kolín vyhrát. Kolínský Jakub Petráš v této činnosti dominoval, získal celkem 21 doskoků, z toho 12 útočných.

Basket Brno - BC GEOSAN Kolín

• 95:102 po prodloužení (22:21, 41:46, 64:66, 82:82)
  • Nejvíce bodů: Djuricic 23, Chatman 18, Půlpán a Culpepper 14 - Odomes 30, Číž 17, Petráš 14
  • Počet diváků: 710

Pro Brno však sezóna zdaleka nekončí. Mají před sebou nejdůležitější část, playoff. „Máme 24 dní a tři zápasy v nadstavbové skupině A1, ve kterých potřebujeme alespoň jednou zvítězit, abychom si udrželi druhé místo v tabulce. Musíme se teď semknout a vytěžit každou minutu na palubovce, kterou spolu strávíme, abychom byli lepší,“ řekl Růžička.