Velké ceně Bohumila Staši dominovali Češi. Diváci si stroje prohlédli zblízka

Sport

Start kategorií Twin a Supermono se obešel bez problémů. Foto: Vojtěch Blaha
Brno -

Brněnský Masarykův okruh v posledním zářijovém víkendu ožil. Více než tři sta motocyklových závodníků z několika zemí světa přijelo soutěžit na Velkou cenu Bohumila Staši, neboli Podzimní cenu. Závodili o body do českého, slovenského a alpsko-jadranského šampionátu. Nejvíce výher si připsali čeští jezdci, vyhrávali ale i Němci a Poláci. Hlavním vítězstvím pro všechny byl ale bezproblémový průběh závodního víkendu, a to, že se nikdo vážně nezranil. "Každý den jsme napočítali kolem patnácti nehod, ale většinou to byla jenom uklouznutí," prozradil dispečer závodů David Řezníček.

Proč vlastně Bohumila Staši?

Bohumil Staša byl česká motocyklová legenda ze Strakonic. Stále zůstává posledním Čechem, který vedl závod kategorie MotoGP. Bylo to v roce 1972 na rakouském Salzburgringu a sedlal tehdy stroj ČZ420. O rok dříve skončil druhý na Velké ceně Brna, což žádný jiný Čech nedokázal a zřejmě ještě pár let nedokáže. Kuriózní je, že si den před závodem musel místo tréninku jet na svém jednoválci pro nový motor do Strakonic.

Závodní motorky všech druhů na jednom místě

Účastníci přivezli stroje nespočtu kategorií, od starých dvoutaktů až po tisícovkové superbiky. Pořadatelé je pro závody rozdělili do sedmi různých skupin. Jako první šli na věc vždy nadšenci kategorií Oldtimer. U těch se někdy stává, že motocykl nevydrží tlak okamžiku. Letos to odnesl vítěz Jarní ceny Brna Tomáš Krajčí, který v neděli odstoupil hned po první zatáčce závodu.

Motocykl CZ250 Tomáše Krajčího vypověděl službu v prvním kole.
Motocykl CZ250 Tomáše Krajčího vypověděl službu v prvním kole. Foto: Vojtěch Blaha

Motorka ho zlobila celý závodní víkend, v sobotní kvalifikaci ani nezajel měřené kolo. Foto: Vojtěch Blaha

Krajčího nedělní odstoupení po celovíkendových peripetiích nikoho nepřekvapilo. Otázku, co bylo s motorkou špatně, zodpověděl jeho mechanik. "Je to starý!" vyjekl bez váhání.

Technické závady nejsou v kategorii Oldtimer ničím výjimečným, oba závody Podzimní ceny nedokončilo v součtu čtrnáct závodníků. Foto: Vojtěch Blaha

Zatímco zbytek startovního pole bojoval na trati, motorka číslo 3 už byla v péči mechanika. Foto: Vojtěch Blaha

Více štěstí stálo při Milanu Bangovi s motocyklem Yamaha, který vyhrál oba závody v kategorii OLD250. V neděli byl druhý Josef Brill (vlevo) na Yamaze TD3, poslední pódiovou příčku bral Vítězslav Bořecký (vpravo) na Suzuki T20. Foto: Vojtěch Blaha

Nejzajímavěji obsazené pódium měla rozhodně kategorie C350. Poháry brali Němec Wolfgang Völk (uprostřed), Brazilec Roberto Keller zvaný Bob (vlevo) a Angličan Peter Horwath (vpravo). Foto: Vojtěch Blaha

A při ceremonii se dobře bavili...
A při ceremonii se dobře bavili... Foto: Vojtěch Blaha

Po veteránech šli na věc jezdci kategorií Twin a Supermono.

Závod kategorie Twin v neděli ukončila červená vlajka o čtyři kola dříve. V obou dnech zvítězil český suverén této kategorie Marek Červený. Konkurovat mu chtěl Lukáš Fikker, který závodil i v kategorii Superbike125. V neděli se snažil spravit si chuť po smolné sobotě. "Musel jsem kvůli technické závadě odstoupit z prvního místa, dneska bych určitě chtěl vyhrát," netajil se Fikker. Svůj cíl nakonec splnil, a odjížděl tak z Brna spokojen.

Start kategorií Twin a Supermono se obešel bez problémů.

Jako poslední vyjížděly do závodů motocykly nad 600ccm a klasické Superbiky. Na ty se nejvíce těšil Roman Kozubík, který nelitoval cesty ze Vsetína. "Byli jsme tu s kamarádem i loni a velmi nás to baví," potvrdil. Hlavně kvůli volně přístupnému paddocku byl spokojený i malý divák Filip Bartoněk. "Ráno byla velká zima, ale je to super, rád jsem si prohlédl motorky," ocenil školák.

Slovenský jezdec Richard Čajkovič se se svým strojem Ducati (kategorie Classic superbike) dobře bavil. Foto: Vojtěch Blaha

Střecha boxů patří mezi divácky nejoblíbenější místa okruhu.
Střecha boxů patří mezi divácky nejoblíbenější místa okruhu. Foto: Vojtěch Blaha

Některé diváky nejspíše odradilo chladné ranní počasí, návštěva ale byla i tak solidní. Za 250 korun na neděli, nebo 400 korun na celý víkend se fanouškům otevřela i tribuna C a paddock. Foto: Vojtěch Blaha

Do paddocku už by se asi nikdo další nevešel. Účast tří set závodníků je pro Podzimní cenu rekordem. Foto: Vojtěch Blaha

Málokterý divák odolal touze se vydat na důkladnou inspekci víkendových domovů závodníků a mechaniků. Foto: Vojtěch Blaha