KOMENTÁŘ: Fotbal v rytmu samby mezi katarskými dunami

Názory

Radost celého týmu kanárků po vstřeleném gólu. Foto: Lucas Figueiredo

Brno - Fotbalisté Brazílie včera večer rozdrtili v osmifinále fotbalového mistrovství světa v Kataru výběr Korejské republiky 4:1. Z brazilského týmu nejvíce zářili Richarlison a Vinícius Júnior. Pozadu ale nezůstal ani tahoun kanárků Neymar. Z výběru Jižní Koreje pak tradičně vyčníval Heung-min Son.

Rytmus samby společně s K-popem roztančili stadion 974 poblíž města Dauhá. V osmifinále mistrovství světa na sebe totiž narazil vítěz skupiny G Brazílie a překvapivý osmifinalista z Jižní Koreje, který skončil na druhém místě ve skupině H. O favoritovi zápasu bylo jasno dlouhé hodiny dopředu. Korejští fotbalisté se ovšem nechtěli vzdát lacině. Prvních pětačtyřicet minut ale na hřišti dělali spíše křoví brazilskému představení.

Od korejských fotbalistů se zázraky nečekaly, i když kvalita v útoku jim rozhodně nechyběla. Místo zaparkování obranného autobusu před vlastní brankou se tak korejský výběr snažil hrát s Brazilci vyrovnanou partii. To se jim ale vymstilo už po šesti minutách hry. Po pravé straně hřiště se k centru propracoval Brazilec Raphina. Hráč španělské Barcelony našel křižným pasem přes celé brankoviště naprosto volného Viníciuse Júniora, a ten svou pravou nohou trestal. Brankář Seung-gyu Kim se natahoval marně.

Oslavný taneček Brazilců v rytmu samby po prvním vstřeleném gólu.
Oslavný taneček Brazilců v rytmu samby po prvním vstřeleném gólu. Foto: Lucas Figueiredo

Brazilci do utkání nastoupili ve velké pohodě, a pokud už náhodou míč ztratili a nestihli zachytit útok Korejců, bránu jim střežil skvělý Alisson Becker. Proto se mohli jeho spoluhráči soustředit především na útočení. Po faulu na Richarlisona ve vápně soupeře, kopal Neymar penaltu. Tahoun brazilského týmu se z penaltového puntíku nemýlil a přiblížil se v historických tabulkách brazilské reprezentace na rozdíl jediného gólu k legendárnímu Pelému.

Druhý gól korejské reprezentanty hodně nalomil, ale favorité na titul mistrů světa z Brazílie nepřestávali. Držení míče sice nevyznívalo úplně ve prospěch kanárků, pokud se ale dostali do blízkosti velkého vápna asijských tygrů, technická kvalita byla jednoznačně na jejich straně. Vytříbenou techniku s míčem předvedl i Richarlison. Ve 29. minutě skvěle několika hlavičkami obalamutil svého strážce a po kombinaci s Marquinhosem a Thiagem Silvou si došel pro třetí gól svého týmu v zápase. U této akce muselo zaplesat srdce snad každému fanouškovi fotbalu, i tomu korejskému. Oslavu tohoto gólu si nenechal ujít ani trenér Brazilců Tite. Taneček s hráči u střídačky jen dokreslil skvělou atmosféru v týmu z Jižní Ameriky.

Richarlison jde po povedené akci sám na brankáře Jihokorejců.
Richarlison jde po povedené akci sám na brankáře Jihokorejců. Foto: Lucas Figueiredo

Brazilské ofenzivní hvězdy procházeli do korejské obrany jako nůž máslem. Nezastavily se ani při skóre 3:0. Korejci se marně snažili na útočné polovině něco vymyslet. Brazilci se ale ubránili a prostor k útočení dostal Vinícius Júnior. Mladý křídelník si pohrál s krajními obránci Jihokorejců a naservíroval milimetrový pas na nohu Lucase Paquety. Spoluhráč Tomáše Součka a Vladimíra Coufala z anglického West Hamu se ze vzdálenosti sedmi metrů trefil krásně k pravé tyči a bylo vymalováno. Poločas snů pro Brazílii a poločas hrůzy pro Koreu byl završený. Druhý poločas zápasu už tak byl pouhou formalitou.

Formalitou to bylo především ze strany kanárků z Jižní Ameriky. Více než na kvalitní výkon a možné navýšení skóre se Brazilci snažili o technické finesy, které ale většinou stejně skončily na kopačkách bojovných Jihokorejců. Tygři z Asie se ve druhém poločase chtěli s mistrovstvím světa rozloučit pozitivně. Snaha dát gól útěchy byla velká, a nakonec za ni byli fotbalisté Jižní Koreje odměněni a zkorigovali výsledek utkání na 4:1. Parádní ránou se zapsal do podvědomí diváků na stadionu Seungho Paik. Na střelu z více než dvaceti metrů nedosáhl ani tak famózní brankář Alisson Becker.

Pozdrav fotbalové legendě Brazilci Pelému do nemocnice.
Pozdrav fotbalové legendě Brazilci Pelému do nemocnice. Foto: Lucas Figueiredo

V základní hrací době se už na stadionu z 974 kontejnerů nestalo. Po zápase se ale hráči jihoamerického týmu domluvili a ukázali do Brazílie krásné gesto na podporu legendárního fotbalisty Pelého, který údajně bojuje v nemocnici se zápalem plic. I s jeho podporou se Brazilci můžou chystat na čtvrtfinálový souboj s vicemistry světa z roku 2018 z Chorvatska. Chorvaté si poradili ve svém osmifinále se srdnatým Japonskem až po penaltovém rozstřelu. Proti rozjetému vlaku z Copacabany to tak nebudou mít hráči od Jadranského moře vůbec jednoduché. Dalšími čtvrtfinálovými dvojicemi jsou Nizozemsko s Argentinou a Anglie s Francií. Poslední dvojici se diváci dozví dnes večer. Od 16:00 na sebe narazí Maroko se Španělskem a od 20:00 Portugalsko se Švýcarskem.